Новини

Все про лімфому: основні симптоми, лікування і профілактика

До Всесвітнього дня боротьби з лімфомами – 15 вересня ми підготували матеріал про головні симптоми, способи лікування небезпечної хвороби і про те, як знизити ризик виникнення недуги.

Лімфоми – це група гематологічних злоякісних новоутворень лімфатичної системи, які характеризуються збільшенням лімфовузлів і можливим ураженням внутрішніх органів. Характерна наявність первинного вогнища (збільшених лімфовузлів), що часто потрібно диференціювати з іншими захворюваннями.

Зараз існують дві основні групи лімфом, – це Ходжкінська (або лімфогранулематоз) і неходжкінські лімфоми, останні діляться на багато підгруп (більше 20) в основному від типу клітин лімфоцитів (В – або Т-лімфоцити). Кожна підгрупа має свої особливі прояви і має власну схему лікування згідно з міжнародними протоколами. Дуже важливо максимально точно встановити діагноз, оскільки на практиці це буває надзвичайно складно.

Класифікація лімфом базується за, так званою, шкалою Анн-Арбор, що має свої 4 стадії в залежності від локалізації уражених лімфовузлів. Фактори, які говорять про стадії лімфоми: скільки уражених лімфовузлів і по який бік діафрагми вони розміщені; наявність або відсутність поразки екстраузлових органів (наприклад, селезінка, печінка). Лімфоми також підрозділяються на різні ступені злоякісності. Вони можуть бути індолентні (повільно прогресуючими) або агресивними.

Причини виникнення:
На сьогодні достовірно не відомі причини виникнення лімфом, хоча в той же час є багато статей в світовій літературі, в яких йдеться про те, що віруси групи герпес можуть бути причиною розвитку лімфом у людей, а саме Еппштейн-Барр вірусу і цитомегаловірусу. Крім цього, є певний зв’язок наявності генетичних мутацій у людей з розвитком лімфом.

Збільшення лімфавузлів

Згідно з вищезазначеним, в групі ризику люди, у яких є імуноглобуліни групи G вірусів Еппштейн-Барр і цитомегаловірусу. Це означає, що ці люди колись перенесли інфекційні захворювання, викликані цими вірусами, які могли протікати без проявів, і зараз у цих людей є антитіла до цих вірусів. Крім цього, в групі ризику люди, що працюють з хімікатами, такими як органофосфати, бензен, тетрахлорид карбону і консерванти деревини. Це фермери, хіміки, малярі та механіки.

Симптоми лімфоми за стадіями
Класичним першим проявом вважається збільшення лімфовузлів різних груп, проте іноді ці групи не розташовані в видимих ​​зонах, що ускладнює діагностику.

Труднощі діагностики обумовлені ​​відсутністю специфічних проявів в більшості випадках. У західній літературі часто вживають термін B-симптоми:

Нічна пітливість (можливо, саме специфічне з усіх проявів), коли людина прокидається вранці або вночі і у нього повністю мокра подушка.
Різке схуднення, стрімка втрата ваги за короткий проміжок часу.
Субфебрильна лихоманка – це слабка довгострокова лихоманка.
Іноді лімфома може прогресувати без будь-яких проявів і перше, що може проявитися – це стиснення найближчих органів або структур. Наприклад, якщо це шийні лімфовузли, може бути труднощі в ковтанні або болю в попереку – якщо локалізація в черевних лімфовузлах.

Різноманітність форм значно ускладнює діагностику, оскільки існують навіть шкірні форми лімфом, які виглядають як виразки на шкірі і які можна легко сплутати з іншими дерматологічними захворюваннями.

Поява лімфоми

Профілактика і діагностика
Специфічної профілактики лікування лімфом не існує. При підозрі на наявність лімфоми необхідно перш за все встановити наявність вогнища збільшення лімфовузлів або групи лімфовузлів.

Якщо збільшені лімфовузли розташовані поверхнево, то при пальпації (метод обстеження, заснований на дотикальному відчутті руки) можна помітити їх збільшення. Якщо ж немає збільшення видимих ​​груп лімфовузлів, але є симптоми захворювання, необхідно зробити УЗД черевної порожнини, і якщо немає ніяких видимих ​​лімфовузлів, необхідно провести комп’ютерну томографію.

Коли у людини знайшли збільшення груп лімфовузлів, потрібно гістологічно підтвердити, що це саме лімфома, тому необхідним є дотримання біопсії зазначеного вогнища і його аналіз в лабораторії.

Все ж лімфоми – це злоякісні новоутворення, що вимагають своєчасного і комплексного лікування. Зараз основним методом лікування є поліхіміотерапія і в залежності від підтипу лімфоми можливе додаткове призначення нових класів препаратів (моноклональних антитіл), які значно поліпшують прогноз у хворих з лімфомами.

За можливості уникайте факторів ризику, займайтеся спортом і радійте життю. Лікарі рекомендують регулярно відвідувати фахівців і стежити за здоров’ям ваших близьких. Успіху і будьте здоровими!

facebook-share google-share

Залишити коментар