Новини

НОВІ ТА ОНОВЛЕНІ МЕТОДИКИ ЛІКУВАННЯ ОНКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Онкологічні захворювання знайомі людям давно, але ще досі наш страх не дозволяє почути діагноз, усвідомити його. І наш страх, наш захисний інстинкт, працює проти нас: не пускає до дій, забирає час. Але є люди які боряться, не за себе, а за інших – науковці намагаються звести рахунки з раком, щоб частка «не» не мала жодного шансу з’явитися перед словосполученням «виліковна хвороба». Про нові та оновленні методики лікування онкологічних захворювань ми маємо знати, аби перемогти страх, аби перемогти рак.

Персоналізована хіміотерапія

Діагностика та лікування онкологічних захворювань для конкретного пацієнта відбуваються з урахуванням його індивідуальних особливостей. Розробка персональних шляхів лікування мінімалізує побічні ефекти. Кожне вираження раку особливе, як і кожна людина – використовуючи цю практику, лікарі заощаджують гроші хворого (не доведеться скуповувати все нові та нові високовартісні препарати, точні розрахунки дозування закривають питання ліків «про запас»), дотримуються заповіді «не нашкодь» (пізнавши всі відомі методи лікування, людина може померти не від раку…).

Персоналізована медицина, якою успішно послуговуються в міжнародній онкологічній практиці, дала початок новим галузям медицини: біотехнологічним препаратам, генному аналізу пухлини, фармако-генетичному тестуванню, молекулярній медицині.

Нанотерапія

Проблема застосування протипухлинних ліків полягає в їх агресивності як до ракових клітин, так і до здорових. До прикладу, задача препарату доксорубіцин – пошкоджувати ДНК «шкідливих» клітин, а його побічна дія – згубний вплив на серце: змінюються ритми серця, що може викликати серцеву недостатність або ж аритмію.

Методика нанотерапії передбачає введення мікросистем для транспортування необхідної кількості речовини в уражені органи (області поширення метастазів), що є безпечним для здорових тканин організму. За таких умов збільшення концентрації вищезгаданого доксорубіцина не призведе до серйозних ускладнень.

Нейтронна терапія

Методика – не відкриття останніх років, базується на здатності атомів захоплювати нейтрони, випускаючи їх вже квантами, які здійснюють впоив на клітини-мішені.

Нейтронна терапія використовує реакції між нейтронами і радіочутливими ліками. Спеціальні речовини акумулюються в пухлинному вогнищі, в результаті чого виробляється нейтронне опромінення слабкої інтенсивності. Наразі наука шукає ефективний спосіб прямого постачання препаратів в уражені органи.

Таргетна терапія

Мета цієї методики – досягти впливу на розвиток і ріст ракових клітин, блокуючи відповідну молекулу, після чого відбувається загибель метастазів. Існують препарати, що зупиняють процес поділу або викликають загибель мутованих клітин; інший підхід – це підвищення чутливості пухлини до подальшої хіміотерапії (відрізняється таргентна терапія від хіміотерапії тим, що націлена на ракові гени, білки та тканини, завдяки яким пухлина виживає та зростає); деякі – стимулюють власну імунну систему людини до боротьби. Та щоб визначити, чи впорається метод з пухлиною, необхідно провести додаткові аналізи. Використовується в комбінації з іншими методами.

Фотодинамічна терапія (ФДТ)

 Метод лікування передпухлинних захворювань і злоякісних новоутворень, заснований на використанні двох компонентів – фотосенсибілізатора (спеціального лікарського засобу) і лазерів, що генерують випромінювання з певної довжини хвилі або ж дати грубу формулу: Світло + Барвник. Сучасна ФДТ заснована на використанні порфіринових барвників, адже вони чудово поглинають червоне світло (яке в свою чергу найглибше проникає в тканини), значно більше  скупчуються в ракових клітинах, ніж у здорових.

В Європі й Америці оцінили переваги фотодинамічної терапії, серед яких: органозберігаюча методика лікування, мінімалізована токсичність для нормальних тканин, можливість амбулаторного лікування та комбінації з іншими методами, хороші косметичні результати. Для України цей вид лікування є новим.

Кріотерапія(кріодеструкція)

Мова йде про «виморожування» пухлини. Після точного виявлення ракового вузла, в його центр вводять кріозонд з гольчастим аплікатором, через який відбувається подача рідкого азоту або аргону. Необхідна тканина охолоджується за температури від -40°, внаслід чого відмирають клітини: в середині утворюються мікрокристали льоду, відбувається зневоднення, руйнація мембран; холод також діє на кров’яні сосуди, що живлять пухлину. Найбільш ефективно використовується для поверхневих пухлин шкіри, очей, шийки матки, анусу. Зонд може діставати і до більш глибоко лежачих вогнищ, але для цього вже буде необхідний хірургічний розріз.

Ця молода для нашої країни методика забезпечує можливість чіткого спрямування азону, зберігая здорові органи, простоту виконання, низьку травматичність для організму, швидкий період відновлення. Та ж вартість менша за хірургічні методи.

Імунотерапія

Використовується зовсім інший погляд на лікування – потрібно не впливати на пухлину, а допомогти імунній системі розпізнати та знищити ракові клітини.

Клінічні дослідження показали: якщо пацієнти з меланомою 4 ступеню розпочинали лікування з імунотерапії, то 48% хворих проживали 5 років після встановлення діагнозу. Імунотерапія може мати різні форми, та здебільшого використовують крапельниці. З побічних ефектів імунотерапії  – аутоімунні захворювання (імунітет починає атакувати власні органи та тканини). Та медицина має чималий досвід контролю над цією ситуацією.

Медикаменти для імунної терапії зареєстровані в Україні, та мова йде про сотні тисяч доларів вартості препаратів.

Чим допоможуть клінічні дослідження?

Участь у клінічних дослідженнях дає можливість пацієнту з онкологією отримати як традіційний курс лікування раку, так і новий медикамент (методику), що дозволить одужати або прожити довше і краще.

Це не експерименти на «щурах». Пацієнт застрахований міжнародними стандартами. Є суворі правила проведення подібних досліджень, а ліки, які тестують, вже схвалені та пройшли необхідні тестування на безпечність та ефективність. Для науковців – це можливість збільшити дослідницьку базу, для пацієнтів – це шанс отримати безкоштовний доступ до найсучасніших розробок.

Інформація доступна на сайті Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я.

facebook-share google-share

Залишити коментар