Новини

МЕЛАНОМА: ЯК РОЗПІЗНАТИ І ЗАПОБІГТИ

Меланома – злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів (пігментні клітини, що продукують меланіни). Пухлина переважно локалізується в шкірі, значно рідше в сітківці ока, на слизових оболонках (порожнина рота і носа, періанальної і вульвовагінальної областях) тощо. А через лімфу і кров вона розповсюджюється майже в усі органи.

Час від часу на нашому тілі можуть з’являтися родимки, їх називають «невуси», і вони цілком безпечні. Проте іноді на шкірі з’являються ознаки такого захворювання, як меланома. Здебільшого (70%) її виявляють на неушкодженій шкірі, рідше – на фоні існуючої родимки. Важливо: меланома є повністю виліковною на початковій стадії, тому своєчасна діагностика життєнеобхідна.

За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється приблизно 48 000 смертей (з них 1100 в Україні), пов’язаних з меланомою.

Серед чинників та факторів ризику розвитку меланоми нині виділяють: спадковість (наявність меланоми у близьких родичів), вік (більше 50 років), генотип (світла шкіра, світле волосся, блакитні очі, рожеві веснянки), надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання, у тому числі штучного (в солярії), наявність в анамнезі сонячних опіків, наявність невусів, їх значна кількість (більше 50), травматизація та зміна характеристик невусів тощо.

Але, якщо Ви не підпадаєте під фактори ризику, це не означає, що хвороба у Вас неможлива. Тому необхідно регулярно роздивлятися свої родимки, просити про це близьких.

Найперша діагностика меланоми—дерматоскопія . Проводиться за допомогою простої лупи або дерматоскопа (епілюмінісцентного мікроскопа), який робить прозорим поверхневий шар шкіри-епідермісу.

Клінічно меланома шкіри проявляється пухлиноподібним щільним вузликом чорного забарвлення, іноді з синім відтінком, від 0,5 см до 2 – 3 см у діаметрі, округлої чи овальної форми з нерівними краями. Зрідка зустрічаються безпігментні меланоми рожевого кольору (ахроматична меланома). Часто на поверхні пухлини виникають ерозії чи виразки, які кровоточать, а також кірочки, лущення. У 10% випадків зустрічається так звана піднігтева меланома.

Чому меланома шкіри виникає в ділянці пігментної плями, родимки? У 50 – 70% випадків це стається внаслідок:

  • травмування шкіри в ділянці родимок (тертя, бриття, подразнення хімічними чинниками тощо);
  • самолікування (із застосуванням подразнюючих засобів);
  • гормональних розладів, розвитку імунодефіцитних станів тощо.

Щоб легко запам’ятати ознаками переродження невусів (родимок) у меланому, створено шкалу «АКОРД»:

А – асиметрія (якщо умовною лінією розділити родимку навпіл, половинки її є різними).

К  –  край (поява нерівностей чи «рваного» краю).

О – окрас (зміна інтенсивності кольору в різних ділянках родимки, поява вкраплень іншого кольору: сірого, білого, чорного, червоного, темно-коричневого).

Р – розмір (чим більша родимка, тим вищий ризик переродження; розмір може бути і сумарним, багато маленьких родимок збільшують ризик переродження однієї з них).

Д – динаміка (збільшення розміру; поява кровоточивості, кірочок, виразок).

Додатковими «дзвіночками» є: поява в ділянці невуса неприємних відчуттів (поколювання, свербіж, біль), зміна поверхні (підвищення над рівнем шкіри, поява бугристості чи поява мокріння, кровоточивості) та правило гидкого: поява родимки, яка відрізняється від інших, може свідчити про небезпеку.

Варто наголосити, що одна окремо взята ознака не говорить про те, що у Вас пухлина, проте це означає, що Вам необхідно показати Вашу родимку лікареві. Обов’язково.

Щоби попередити розвиток меланоми:

  • уникайте сонячних опіків шкіри – застосовуйте захисні креми;
  • уникайте травмування шкіри в ділянці родимок;
  • уникайте контакту шкіри в ділянці родимок із хімічними подразниками;
  • регулярно оглядайте шкіру та своєчасно звертайтесь до лікаря при будь-яких змінах.

Маргарита Юхименко

facebook-share google-share

Залишити коментар