Новини

КОЛИ ПЕСТИЦИДИ СТАЮТЬ ВОРОГОМ ДЛЯ ЛЮДЕЙ

До міжнародного дня боротьби з пестицидами (3 грудня) ми поспілкувалися з начальником Держпродспоживслужби області Олександром Александрюком. Отримали відповіді на запитання, що таке «пестициди», як їх правильно застосовувати у сільському господарстві та чому недбале обприскування згубно впливає на здоров’я людей, провокуючи важкі захворювання, такі як онкологія.

Пестициди. Це те, що допомагає збільшувати врожай та захищати його. Чому зараз ми маємо розмову про їх шкоду для людини?

Зараз це досить актуальна тема, і обговорення шкоди агрохімікатів зумовлена тим, що спеціалісти різних галузей, а також фізичні особи, які проживають на території Чернівецької області не дотримуються елементарних вимог щодо використання пестицидів. Дотримувалися б всі інструкцій щодо застосування того ж таки гербіциду, чи інсектициду і фунгіциду – проблем би не було. Як Ви знаєте, всі пестициди розділяються на ряд груп. Тобто фунгіциди це препарати, які рослину лікують, інсектициди – вбивають шкідників, що не дають ходу фруктовому саду або зерну, наприклад. Знищені комахи – кращий ріст і врожайність. Також є гербіциди, які використовуються в сільському господарстві, щоб винищити бур’яни. Зараз, в сучасному світі, досить популярно не використовувати ручну працю, а застосовувати гербіцид, це ж менші агротехнічні затрати.

Які райониЧернівецької області страждають найбільше?

Найбільше скарг, щодо використання пестицидів є з Сокирянського, Кельменецького, Новоселицького, Хотинського районів, і вже тільки цього року почали надходити скарги на підприємців, фізичних осіб у Вижницькому та Сторожинецькому районах. Згідно санітарних правил, щодо застосування агрохімікатів та вимог транспортування, господарі повинні послуговуватись трьома методами. Перший метод – за допомогою ранцевого оприскувача, це коли власник, маючи вдома город та декілька дерев використовує ранцевий оприскувач для того, щоб ввести пестицид для покращення подальшого росту рослин.  Другий (більш промисловий ) – штанговий метод обприскування: на трактор встановлюється бочка, яка має штангу, що розкладається довжиною у 4-6 метрів, такий (штанговий) метод дозволяється використовувати поза межами населеного пункту, на відстані не ближче за 300 метрів. Наступний метод використання – це є вентиляторний метод, в основному застосовується в тих  господарствах, де є садівництво. Згідно з нормами, ним дозволено обробляти за 500 метрів від населеного пункту. І останній метод, який є в умовах Чернівецької області та застосовується доволі рідко, авіаційний метод. За умови розпилення не ближче за  кілометр від населеного пункту.

Хто частіше порушує зазначені норми, чи не фермерські господарства?

 Якщо великі агрохолдинги повисаджували багаторічні насадження на відстані 500 метрів за межами населеного пункту, то й скарг на них не надходить. Але в нас густонаселена область, де досить багато осіб утримують сади на присадибних ділянках. Часті випадки, де паї, які виділені громадянам, засаджені деревами з недотриманням правил посадки, тобто в нас є 25-50 соток землі, які засаджені плодовими деревами безпосередньо в населених пунктах. З тих поселень маємо найбільше скарг і проблем. Проблема в тому, що люди саджають так, що розмір міжряддя становить 2,50- 2,70 метрів, тож вони просто заїжджають тракторами і вентиляторами кроплять. Тобто використовують вентиляторний метод, порушуючи вимоги. Що стосується штангового методу, в нас цього року були дві скарги з Вижницького району, з Вашківців, на те, що фізичні особи, використовуючи штанговий метод, кроплять сою. Велика кількість нашого населення  переходить на такі культури, як непросапні, тобто  їх не треба сапати, наприклад соя, ячмінь, пшениця, кукурудза, й такі культури висаджують безпосередньо біля дворів, а обробляти треба, от і скарги.

Порівнюючи фермерські господарства та індивідуального сектору. У першого є агроном, який складає і планує використання пестициду: він враховує погодні умови, хворобу, розвиток рослини, і ми вважаємо, що з цією планомірністю препарат використовується більш-менш нормально, в межах чинного законодавства. Але у вже вищезгаданих районах з садівництвом, де фізичні особи використовують пестициди, не знаючи порядку їх застосування, виникають такі ситуації. «Тобто якщо нанашко Іван покропив одним препаратом, то я думаю, що мені потрібно теж кропити тим препаратом, але тітка Марія покропила ще одним препаратом, то давай я змішаю їх двох докупи і може буде кращий результат». Наші спеціалісти на місцях постійно консультують. Хочу похвалитися тим результатом, який ми маємо на сьогоднішній день з пасічниками: у цьому році на території Чернівецької області не загинула жодна сім’я бджіл.

Гостра ситуація утворилася. Які маєте важелі впливу на недоброчесних господарів?

Ви знаєте, повідомлення про порушення ми розглядаємо спільно з Національною поліцією Чернівецької області, та на даний час штрафи замалі, вони становлять від 17 до 400 гривень. Найбільшою проблемою стає те, що виловити оцього тракториста, який обробляв цей чи інший город майже неможливо. Тому що він заїхав (обробіток городу фактично до 10 хвилин, якщо це 15-25 соток), і вже поки нас проінформують, допоки ми приїдемо, його вже й сліду нема. Набагато легше це робити з великими агрохолдингами, фермерськими господарствами, тому що вони ведуть облік використання пестицидів, їх застосування.

Написали вже листи до Держпродспоживслужби, наразі вносяться зміни до закону про використання пестицидів, мова йде про підвищення штрафів, я думаю, це  суттєво вплине на уже наявні процедури на території Буковини.

Ваше ставлення до вільного продажу хімікатів на ринках?

Ми рекомендували і просили внести зміну до ЗУ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», аби дозволити реалізовувати пестициди лише за наявності ліцензії. Також ми пропонували дозволити продаж агрохімікатів лише в спеціалізованих магазинах, зробити повну заборону пестицидів на ринках. Адже, коли ми приходимо на перевірку, все зачинено, неможливо щось зробити.  Сподіваюся, законодавством буде закріплено, що продаж агрохімікатів лише в спеціалізованих магазинах і лише згідно з ліцензією. З цього випливає друга вимога, що була колись: для отримання ліценції необхідна агрономічна освіта. Бо, якщо раніше такий товар могли продавати виключно агрономи, то зараз пестициди продає хто хоче.

В чому вбачаєте недолік системи планових перевірок, якщо вона не дає бажаних результатів?

Перед перевіркою ми повідомляємо за 10 днів, це що стосується захисту рослин. Я Вам скажу, що до всіх перевірок, які ми здійснюємо, тільки той, хто не хоче, не підготується. У нас є закон №2042 (*мається на увазі ЗУ «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин»), тож спеціалісти управління безпечності харчових продуктів та ветеринарії уже виходять без попередження. Тобто суб’єкт господарювання знає, що він протягом року буде перевірений, але не знає, коли саме до нього прийдуть. І там ситуація значно ефективніша. Я думаю, коли ввійде в силу новий закон, коли піднімуться суми штрафів, ситуація покращиться.

Ваше бачення додаткових заходів для вирішення ситуації?

Ми зараз розглядаємо питання заборони висадки багаторічних насаджень поблизу шкіл, поблизу ресторанів тощо. Буває, що 30 соток саду, який, зрозуміло, буде оброблятися, знаходиться в 50 метрах від школи, вітром легко хімікати туди з насадження задує. Але хочу запевнити всіх жителів Буковини,  Держпроспоживслужба робить все можливе для того, щоб зменшити вплив пестицидів на навколишнє середовище.

Олександр Олександрюк – начальник ГУ Держпродспоживслужби області
facebook-share google-share

Залишити коментар